M A K R O S E L Mikroskoplar

Mikroskoplar

Mikroskopların Üç Ana Türü Nelerdir?

Mikroskoplar önemli bilimsel araçlardır. Araştırmacılar onları yaşamın yapı taşları, hastalık kökeni ve maddeyi oluşturan atom süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için hücreleri analiz etmek için kullanırlar. Tüm mikroskoplar aynı şekilde oluşturulmamıştır. Bazı mikroskoplar üç boyutlu görüntüler sunar ve bazıları hücrenin bileşenlerini daha fazla görmek için daha yüksek bir büyütme sağlamaktadır.

 

 

 

 

Mikroskop Türleri:

 • Metalurji Mikroskop
 • Atomik Kuvvet Mikroskop
 • Elektron Mikroskop
 • Karanlık Alan Mikroskop
 • Polarizasyon Mikroskop
 • İnterferens Mikroskop
 • Fluorescens Mikroskop
 • Stereoskopik Mikroskop
 • Confocal Laser Scanning Mikroskop

Mikroskopların üç ana türü diseksiyon, bileşik ve elektron mikroskoplarıdır. Disseksiyon mikroskopları aydınlatılmış bir 3D görüntü sağlar ve çoğunlukla bir organizma hakkında daha fazla bilgi edinmek için diseksiyonlar için kullanılırlar. Öğelerin bir slaytta görüntülenmesi gerekmiyor. Bir diseksiyon mikroskopu büyütme düşük, bu nedenle araştırmacılar bireysel hücreleri görmek için onları kullanamazsınız. Bileşik mikroskoplar daha yüksek bir büyütme oranına sahiptir ve hücreleri görüntülemek için kullanılır. Bununla birlikte, çözünürlük düşüktür ve görüntüler iki boyutludur. Elektron mikroskopları iki tiptir: taramalı elektron mikroskopları ve transmisyon elektron mikroskopları. Hem SEM’ler hem de TEM’ler elektron aydınlatması kullanır. Bir SEM kullanmak için, araştırmacılar altındaki bir nesneyi kaplayarak elektronların sıçramasını ve yüzeyde bir görüntü oluşturmasını sağlamalıdır. SEM’ler yüksek çözünürlüklü, Elektronların üç boyutlu görüntüsü. Bir TEM kullanmak için araştırmacılar bir öğenin ince dilimlerini kesmelidirler. Daha sonra dilimlerden elektronlar geçer ve yüksek çözünürlüklü bir 2D görüntü oluşur.

 

 

 

 

           

             

Mikroskopları Parçalaları:

 1. Aydınlatma
 2. Oküler
 3. Gövde kolu
 4. Hareketli revolver
 5. Objektifler
 6. Nesne tablası
 7. Kaba ayar düğmesi
 8. İris diyafram

İnce ayar düğmesi: Daha hassas ayarlar sağlar. Görüntü kaba ayarla bulununca bu düğme sayesinde en net görüntü bulununcaya kadar ayar yapılır.

Alt kaide: Mikroskopu ayakta tutan parçadır. Mikroskop elde taşınırken bir elde alttan bu bölgeyi desteleyecek şekilde tutulmalıdır.

Diseksiyon mikroskopu bir stereomikroskop olarak da bilinir. 25 ila 150 mm arasında uzun bir çalışma mesafesine sahip olduğundan daha düşük bir büyütme yeteneği vardır. Bu, kullanıcıya mikroskop altında küçük diseksiyonlar gerçekleştirmek gibi numuneyi manipüle etme seçeneği sunar. Canlı örnekler de gözlemlenebilir. Tipik bir öğrenci stereoskopu, bir objektif mercekiyle iki ila 70 kat büyütülebilir. Bir stereoskop ile ışık, üç boyutlu bir görüntü oluşturarak, yukarıdan numuneye yönlendirilebilir.

Sperma Mikroskobu

 

 

 

 

 

 

 

Referanslar

Image Formation With Converging Lenses: Molecular Expressions
Different Types of Microscope: The Microbe Hunter Microscopy Magazine
Stereomicroscopy: Microscopy